armenia china georgia gr in russia south africa turkey ukraine vietnam
EnglishTurkishRussian
analysis-corner

Tournament Menu

logo_FIDE
banner_tsf
banner_mardinvaliligi
genclikvesporlogo
Rusya Kafile Başkanı İle Kısa Sohbet

strutinskayaDünya Kadınlar Takım Şampiyonası'nda Rusya ekibinin Kafile Başkanı olarak bulunan ve aynı zamanda Dünya Veteranlar Şampiyonu olan Galina Strutinskaya, Anna Burtasova'nın sorularını cevapladı.

Galina Nikolaevna, birçok Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası'nda bulunmuş biri olarak Mardin'de gerçekleşen bu şampiyonayı nasıl değerlendirirsiniz?

Öncelikle bu organizasyonun Yekaterinburg ve Ninbo'da gerçekleştirilen organizasyonların çok yüksek kaliteye sahip bir devamı olduğunu belirtmek istiyorum. Rus ekibi olarak herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı, organizasyonda görev alan herkesin gayretli çalışmalarını gözlemlediğimi söyleyebilirim. Bazıları sorunlu bir bölgede bulunduğumuzu düşünebilir ama bu anlamda en ufak bir sıkıntıyla bile karşılaşmadığımızı vurgulamak istiyorum.


Maçların olmadığı boş günde gerçekleşecek gezi programına katılacak mısınız?

Tabi ki. Ayrıca maçların olduğu günlerde de her sabah saat 10:00'da otelden şehir merkezine hareket eden servis otobüsleri ile şehri geziyoruz. Tabi ki çoğunlukla o gün maçı olmayan sporcular ve diğer kafile üyeleri bu şehir turuna katılıyor. Ben iki kez şehre indim, ikinci gidişimde otobüs tam doluydu. Eski mimari yapısıyla Mardin çok ilginç bir şehir. Bugün gittiğimiz müze de bizim için zevk aldığımız değişik bir deneyim oldu. Organizasyon ekibinde yer alan rehberler bize şehir hakkında açılayıcı bilgilerde veriyor.

Şampiyonanın güç ortalaması ve favori takımları hakkında düşünceniz nedir?

Benim gözümde bu şampiyonanın favori takımları Rusya, Çin, Ukrayna ve Gürcistan. Şampiyonluk mücadelesinin bu takımlar arasında geçeceğini düşünüyorum. İlginç bir takım olan Polonya'nın bu şampiyonada yer bulamamış ve USA takımının katılım hakkını kullanmamış olma gereçeği var olsada favori takımlar bu durumda da değişmeyecekti, başa güreşen takımlardan uzak kalacaklardı.

 
Turkish Chess Federation © 2011 
All the rights for all pictures, texts, online transmission of the games and other content on this website are protected by international copy right laws. Any media, that wants to use the content for free, should give a courtesy to Turkish Chess Federation and FIDE. At the moment, the only the media outlet that is not permitted to use any content (pictures, texts, online transmission etc) from this website is www.chess-news.ru. www.chess-news.ru is strictly prohibited to use any content of that website.