armenia china georgia gr in russia south africa turkey ukraine vietnam
EnglishTurkishRussian
analysis-corner

Tournament Menu

logo_FIDE
banner_tsf
banner_mardinvaliligi
genclikvesporlogo
Mardin Valisi Turhan Ayvaz: Bu şampiyonadan sonra daha çok satranç oynayacağım!
governor previewMardin Valisi Turhan Ayvaz, Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyoası ziyaretinde Anna Burtasova'nın sorularını yanıtladı.

Şampiyona yerine çok sık gelip maçları canlı izlemek için vakit harcıyor ve her fırsatta satranç oynuyorsunuz. Satranca olan bu sevginiz nereden geliyor?

Çocukluktan beri satranç oynamayı çok seviyorum. Satranca olan bu sevgimle herhangi bir sporla ilgilenen sporcu ve öğrencileri hep desteklemişimdir. Satrancın Mardin'de çok sevilen bir spor olduğunu da belirtmek isterim.

Şampiyonanın organizasyonu dört dörtlük. Bu şampiyonanın Mardin'de gerçekleşmesi fikri nereden geldi?

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı'nın desteği ile bu şampiyonanın ilimizde gerçekleşmesi için çalıştık. Beş yıldızlı otelimiz var, halkımız satrancı seviyor, bu işe gönül koyduk ve bir yapbozun parçaları birleşircesine bu şampiyonanın Mardin'de gerçekleşme hayali gerçek oldu.

Şampiyona maçlarını izlemeye birçok ufak satrançsever geliyor. Bu şampiyonanın Mardin'de satranca olan ilgiyi arttırdığını düşünüyor musunuz?

Tabi ki. Zaten ilimizde gerçekleşen satranç turnuvalarında katılımcı sayısı bir hayli fazla. Bu şampiyonanın ardından ilginin katlanarak artacağını düşünüyorum.

governor

Şampiyona hakkında kişisel izlenimleriniz nedir?

Kadın Satrancında Dünya'nın en önemli isimlerinin burada olması beni en çok etkileyen tablo oldu. Şuna eminim ki bundan sonra daha çok satranç oynayacağım! İki gün önce Federasyon Başkanı Yazıcı'nın bir TV kanalındaki izleyenlerin çok etkilendiği röporajından sonra birçok kişinin satranç öğrenmek istediğini duydum. Satranç sürecin sonuçtan daha önemli olduğu bir spor. Bu şampiyona Mardin ilimizin tanıtımı açısından da çok önemli bir yere sahip.

Gelecekle ilgili planlar nedir, Mardin benzeri önemi taşıyan şampiyonalara ev sahipliği yapacak mı?

Tabi ki, Mardin satranç organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya hazır bir il.

TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı: FIDE Women Grand Prix'in Türkiye ayağı inşallah Mardin ilimizde gerçekleşecek. Tabi ki Sayın Valimiz tüm sporları destekliyor ama satranca öncelik verileceğine inanıyorum.

  
Turkish Chess Federation © 2011 
All the rights for all pictures, texts, online transmission of the games and other content on this website are protected by international copy right laws. Any media, that wants to use the content for free, should give a courtesy to Turkish Chess Federation and FIDE. At the moment, the only the media outlet that is not permitted to use any content (pictures, texts, online transmission etc) from this website is www.chess-news.ru. www.chess-news.ru is strictly prohibited to use any content of that website.