armenia china georgia gr in russia south africa turkey ukraine vietnam
EnglishTurkishRussian
analysis-corner

Tournament Menu

logo_FIDE
banner_tsf
banner_mardinvaliligi
genclikvesporlogo

Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası Mardin'de Sona Erdi

sonuc Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası görkemli bir ödül töreni ile sona erdi. Ödül töreninde konuşma yapan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Mardin Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, FIDE Başkanvekili Georgios Makropoulos ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı'nın ortak paydası başarıyla gerçekleştirilen bu organizasyonun Mardin'de bir ilk olduğu ama son olmayacağı ve büyük organiasyonlara ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını belirtmeleriydi. 17-28 Aralık 2011 tarihlerinde Mardin'de gerçekleşen şampiyonada Çin birinci, Rusya ikinci, Gürcistan üçüncü oldu.

Devamı...

1. Çin, 2. Rusya, 3. Gürcistan

preview 9throundŞampiyona, finale yakışan bir mücadele ile sonra erdi.

Ermenistan karşısında hızlı beraberlik ile madalya almayı garantileyen Rusya, Hindistan'ın Çin karşısında mağlup olması ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

Bronz madalyanın uzun bir süre sahipsiz kaldığı şampiyona finalinde Ukrayna önemli bir şansı teperek Vietnam karşısında galip gelemedi ve bronz madalyayı Türkiye karşısında galip gelen Gürcistan'a bıraktı.

Yunanistan, Güney Afrika karşısında galip gelerek sekizinci sırada şampiyonayı tamamladı.

Devamı...

Final Maçlarını Kaçırmayın

livegamesFinal maçlarını kaçırmayın

Vietnam - Ukraine
Russia - Armenia
Greece - RSA
Georgia - Turkey
China - India

Canlı Yayın

Devamı...

Takımlar Son Kozlarını Paylaşıyor

miroshnichenko02Şampiyonanın son turuna hoş geldiniz. Final eşlendirmesine bakarak son değerlendirmemizi yapalım.

Ukrayna, sıralamadaki dördüncülük yerini sağlama almak için Vietnam karşısında. Tabi ki Hindistan ve Rusya'dan gelecek puan kayıpları Ukrayna'ya ilk üçün kapısını da açacaktır.

Şampiyonanın önemli detayı üçüncü turda Vietnam'ın Gürcistan karşısında Türkiye'nin de Ukrayna karşısında galip gelerek son tura geldiğimizde önemini farkettiğimiz sıralamayı favori taraflar için etkilemiş olmaları.

Rusya emin adımlarla sıralamadaki yerini yükseltmiş olmasına rağmen Ermenistan karşısında sadece alacağı galibiyet ile gümüş madalyayı hakedecek. Ermenistan için de şampiyonayı yarının üzerinde bitirmek elde edeceği galibiyet ile mümkün.

Devamı...

Çin İlk Mağlubiyetini Tadarak Dünya Şampiyonu Oldu

round8 previewSon Tur Öncesi Dünya Şampiyonluğunu İlan Eden Çin Takımını Tebrik Ediyoruz.

Son tur öncesi Ukrayna etkileyici bir performans gösterdi ve Çin'i 2,5-1,5 yenerek liderlik koltuğunu salladı. Fakat zirvenin yakın takipçisi Hindistan'ın hesapta olmayan 1-3'lük Gürcistan mağlubiyeti Çin'e son tur öncesi Dünya Şampiyonu unvanını kazandırdı.

Rusya, Güney Afrika karşısında 4-0'lık kolay bir galibiyet ile sıralamada ikinci sıraya sıçrarken Çin'i geçemeyecek olsa da maç puanı olarak yakalama şansına teorik olarak sahip.

Devamı...
Turkish Chess Federation © 2011 
All the rights for all pictures, texts, online transmission of the games and other content on this website are protected by international copy right laws. Any media, that wants to use the content for free, should give a courtesy to Turkish Chess Federation and FIDE. At the moment, the only the media outlet that is not permitted to use any content (pictures, texts, online transmission etc) from this website is www.chess-news.ru. www.chess-news.ru is strictly prohibited to use any content of that website.